Nord-Gudbrandsdal Renovasjonsselskap: Ny logo og nettside

Med nytt sorteringssystem meldte det seg også et behov for nye nettsider for Nord-Gudbrandsdal renovasjonsselskap (NGR). I tillegg ble det enighet om å fornye logo og legge til litt profilfarger, som resulterte i en modernisering av helheten.

logo for ngr med skog i bakgrunnen
grafisk fremstilling av nettsiden til ngr på desktop

Referanse fra 2025

Utfordring

Nord-Gudbrandsdal Renovasjonsselskap IKS (NGR) hadde behov for nye nettsider i forbindelse med overgang til nytt sorteringssystem i regionen. Nettsidene skulle være med på motivere befolkningen i regionen til å håndtere avfall på en ny måte, når det nye dunk-systemet skulle ha oppstart 1. januar 2025.

Den nye nettsiden skulle være lys og lett, samt mer moderne og mer tilpasset dagens brukerbehov. De ønsket seg en informativ nettside med praktisk oppbygging, som kunne svare på spørsmål de ville få fra kunden vedrørende nytt renovasjonssystem. Dette skulle også være en nettside tilpasset både private og bedrifter.

I tillegg til nettsidene var NGR åpne for å se på muligheter rundt fornyelse av logo og en miniprofil, som et grunnlag i arbeidet med nettsidene.

ny logo og mini-profil for ngr
Den nye logoen med en mer moderne tilnærming av blomsten, som tidligere var et typisk kjennetegn for NGR. Profilen fikk også flere farger.
ny profil for ngr i bruk på brosjyre
Også trykksaker fikk et lettere utrykk med de nye fargene og den nye logoen. Her en brosjyre om ny renovasjonsordning.

Løsning

Arbeidet startet med en halvdagsworkshop hvor det ble avdekket en del mål, brukeroppgaver og kjerneinnhold på nettsiden, ved å bruke deler av Kjernemodellen i workshopen. Dette er en ypperlig måte å finne hvilke deler av innholdet som er essensielt for målgruppen og hvordan det skal synliggjøres.

Videre jobber designer videre med logo og miniprofil før arbeidet med selve nettsiden. Målet var å få en løsning hvor brukeren kunne finne hentedag for søppel ved hjelp av en integrert søkefunksjon mot Norkart. Nettsiden i seg selv skulle gi brukerne enkel og rask informasjon om tømming av søppeldunker, åpningstider på miljøstasjonene og hvordan sortere riktig med den nye renovasjonsordningen.

grafisk fremstilling av tømmekalenderen på nettsiden til ngr
Søkefunksjon for å finne hentedag for tømming av søppel.
grafisk fremstilling av nettsiden til ngr på desktop
De ulike sidene på nettsiden skulle være enkle å forstå og lett tilgjengelig for målgruppene.
grafisk fremstilling av ulike sider på nettsiden til ngr
Åpningstider vises med fargekoder i tillegg til tider, og en guide for kildesortering gir gode retningslinjer for nytt system.

Resultat

Den nye logoen, miniprofilen og nettsiden har gitt NGR en lysere og lettere helhet som gjenspeiler miljøaspektet. Nettsiden er responsiv slik at den enkelt kan brukes av alle enheter, og at brukeren har tilgjengelig informasjon uansett hvor vedkommende befinner seg.

Dette har vært et prosjekt med et godt og tett samarbeid, og selv om det underveis oppsto litt uforutsette tekniske utfordringer hos en tredjepart, så har vi kommer i havn med et prosjekt hvor både kunden og vi er storfornøyde.

«Vi er veldig fornøyd med dette her, altså. Det har vært god kommunikasjon hele veien, og grensesnittet på den nye nettsiden er mye bedre enn det forrige. Også er det veldig godt å ha fått på plass søkefunksjon for tømmekalender.»

Tom André, Driftssjef i Nord-Gudbrandsdal Renovasjon (NGR)

Se gjerne både profilen i bruk og besøk nettsiden til NGR.

For en kunde! Dette fikk vi levere:

Vi har mange flott mennesker og flinke fagfolk i Haus, og disse hadde den største jobben med dette prosjektet:

Bilde av Ingrid Eggset, AD/Grafisk designer i Haus Byrå

Ingrid Eggset

AD/Grafisk designer og UX-designer

911 75 424
ingrid@hausbyra.no

Kari Olstad

Kari Olstad

Utvikler og digital prosjektleder

913 97 918
kari@hausbyra.no

Bilde av Hanne Grøtli Løkken, digital markedsfører i Haus Byrå - stående bilde

Hanne Grøtli Løkken

Digital markedsfører og prosjektleder

993 61 410
hanne@hausbyra.no